Atour Princess down Quilt White Goose down Quilt Winter Quilt Thickened Warm Winter Quilt Core Single Spring and Autumn Quilt
B$2,495.99
B$89.00
- Stock: In Stock
- Brand: Princess Atour's Preferred Hotel Bedding
- Model: t994322536332
- Weight: 5.55kg
0 views























| Product Specifications | |
| Types of down Feathers | ホワイトグースダウン |
| Quilt Cover Fabric Composition | Cotton |
| Applicable Season | Winter,Autumn,Spring |
| Style | Winter Quilt/Four-Season Quilt |
| Net Weight of Filling (Excluding Cloth Cover) | 2kg |
| Down Content | 1% (Inclusive)-5% (Exclusive) |
| Anti-Down Leakage Technology | High density textile |
| Color classification | 【Light & Warm Upgrade】【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】Twisted Floral White,【Light & Warm Upgrade】【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】Twisted Floral Grey,【Light & Warm Upgrade】【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】Twisted Floral, Dusty Rose,【Light & Warm Upgrade】【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】Twisted Floral Beige,【Light & Warm Upgrade】【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】Twisted Floral Blue,【Light & Warm Upgraded Flat Weave】 【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】 White,【Light & Warm Upgraded Flat Weave】 【120S Combed Cotton, Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】 Gray,【Light & Warm Upgraded Flat Weave】 【120S All-Cotton Silent + Antibacterial & Anti-Mite + Class A】 Dusty Rose,Limited Time and Limited Quantity, Returns and Exchanges Are Guaranteed if You Are Not Satisfied, We Will Bear the Postage |
| Brand | Other Stores |
| Rds Certification | Does Not Support Rds Authentication |
| Down Filling Amount | 700g/m? |
| Quilt Type | Feather Quilt |
| Quilt core structure | Partition Design |
| Quilt Thickness | 8cm |
| Design Style | Modern |
| Quilt Cover Material | All Cotton |
| Province | 장쑤성 장쑤성 |
| City | Nantong City |
| Quiltingプロセス | Quilted |
| Security Level | Category a |
| Breathability Index | High breathability |
| Pattern Style | Grid,solid color |
| Quilt Cover Weaving Method | Twill |
| Compression Storage | Supports Compressed Storage |
| Fluffiness (Fpi) | 9cm |
| Down Content | 95% |
| Function | Antibacterial |
| Product Category | Duvet |
| Origin | Mainland China |
| Antibacterial Treatment | Nano Antibacterial |
| Cleanliness | 800mm |
| Year and Season of Release | Summer 2025 |
| Cleaning method | Not Washable |
| Environmental Certification | National Standard |
| Product Grade | Qualified Product |
| Size | [Upgraded Light and Warm Style-Standard] 150X200Cm Spring and Autumn Quilt/1500G [Weight about 1.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 150X200Cm Winter Quilt/2000G [Weight about 2kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 150X200Cm Winter Quilt/2500G [Weight about 2.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 150X200Cm Winter Quilt/3000G [Weight about 3kg],[Upgraded Light and Warm Style - Extra Thick] 150X200Cm Winter Quilt/3500G [Weight about 3.5kg],[Upgraded Light and Warm Style-Standard] 180X220Cm Spring and Autumn Quilt/2000G [Weight about 2kg],[Upgraded Light and Warm Style-Standard] 180X220Cm Spring and Autumn Quilt/2500G [Weight about 2.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 180X220Cm Winter Quilt/3000G [Weight about 3kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 180X220Cm Winter Quilt/3500G [Weight about 3.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Extra Thick] 180X220Cm Winter Quilt 4000g [Weight about 4kg],[Upgraded Light and Warm Style-Standard] 200X230Cm Spring and Autumn Quilt/2500G [Weight about 2.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 200X230Cm Winter Quilt/3000G [Weight about 3kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 200X230Cm Winter Quilt/3500G [Weight about 3.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Extra Thick] 200X230Cm Winter Quilt 4000g [Weight about 4kg],[Upgraded Light and Warm Style - Extra Thick] 200X230Cm Winter Quilt 4500g [Weight about 4.5kg],[Upgraded Light and Warm Style-Standard] 220X240Cm Spring and Autumn Quilt 2500g [Weight about 2.5kg],[Upgraded Light and Warm Style-Standard] 220X240Cm Spring and Autumn Quilt 3000g [Weight about 3kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 220X240Cm Winter Quilt 3500g [Weight about 3.5kg],[Upgraded Light and Warm Style - Thickened] 220X240Cm Winter Quilt 4000g [Weight about 4kg],[Upgraded Light and Warm Style - Extra Thick] 220X240Cm Winter Quilt 4500g [Weight about 4.5kg],Limited Time and Limited Quantity, Quality Guaranteed, Returns and Exchanges Are Guaranteed if You Are Not Satisfied, We Will Bear the Postage |
| Manufacturing Process | Stand up Lining |